Vremea Romania, Arad -6°C

Stiri Arad

Întâlnire oficială între CCIA Arad și Ambasadorul Indiei pentru consolidarea relațiilor economice bilaterale

Întâlnire oficială între CCIA Arad și Ambasadorul Indiei pentru consolidarea relațiilor economice bilaterale
Comentează 2

Președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură a judeţului Arad (CCIA Arad), Gheorghe Seculici, a avut în data de 17 februarie o întâlnire oficială cu ambasadorul Indiei în România, E.S., Manika Jain, care a fost însoţită de către domnul Mahesh Chand - Secretar II pe probleme comerciale.

Luni, 17 februarie 2025, conducerea CCIA Arad a primit vizita ambasadorului Indiei la București, Excelența Sa doamna Manika Jain. La întâlnire au praticipat din partea CCIA Arad şi domnul Aurel Ionescu - vicepreşedinte CCIA Arad, Radu Mateuţ - director general CCIA Arad, Carmen Crişan - manager departament formare profesională CCIA Arad.

Discuțiile au vizat consolidarea relațiilor economice bilaterale, prin identificarea sectoarelor economice pe care cele două părți le pot promova în rândul comunităților de afaceri, în scopul creșterii valorii schimburilor comerciale.

Preşedintele CCIA Arad, Gheorghe Seculici, a subliniat faptul că, “Investițiile Indiei în România nu sunt atât de mari. La nivelul judeţului Arad activează doar 9 firme cu capital Indian [...] Relația economică dintre România și India este insuficient exploatată, dar există un potenţial mare de creştere şi sunt convins că, cele două state pot dezvolta proiecte comune de anvergură”.

Ambasadorul Indiei în România, E.S. dna Manika Jain, a transmis faptul că, această întâlnire este un demers important pentru dinamizarea relațiilor economice dintre cele două medii de afaceri. De asemenea, E.S. a făcut o prezentare a Indiei şi a modului în care această ţară a evoluat în ultimii ani şi a prezentat situaţia schimburilor comerciale dintre România şi India.

Ambasadorul Indiei la București, doamna Manika Jain a avut pe parcursul zilei întâlniri cu preşedintele Consiliului Judeţean Arad, Iustin Cionca, cu primarul Municipiului Arad, Călin Bibarţ şi a vizitat Complexul Muzeal Arad, din subordinea Consiliului Județean, pentru a discuta detaliile unei expoziții care s-ar putea organiza în Arad, anul acesta.

În continuare a avut loc o întâlnire a delegaţiei cu agenţi economici arădeni, din diferite domenii de activitate, în cadrul căreia, Excelența Sa, Manika Jain a oferit informaţii cu privire la oportunităţile oferite de India. Reprezentanții mediului de afaceri au evidențiat oportunitățile locale pentru investiții și s-au arătat deschişi către parteneriate sustenabile şi către dezvoltarea de relații comerciale cu India. Dintre participanţii prezenţi la discuţii amintim: Astra Vagoane Arad, Banca Transilvania, Berenz Spedition, Best International Recruitment, Flana Market, Gica Import-Export, HT Est Division, Indiamart, SPIACT Arad Universitatea Vasile Goldiş Arad, Universitatea Aurel Vlaicu Arad, Zona Liberă Curtici-Arad.

Întrevederea s-a încheiat cu exprimarea reciprocă a disponibilităţii şi deschiderii pentru continuarea şi aprofundarea dialogului iniţiat între CCIA Arad și Ambasada Indiei, în folosul mediilor de afaceri din cele două țări.

Galerie foto (3)


Scrie un comentariu

trimite