Vremea Romania, Arad -6°C

Stiri Arad

Percheziții într-un caz de pescuit ilegal și alte infracțiuni

Patru persoane au fost reținute pentru pescuit ilegal și alte infracțiuni. 

Percheziții într-un caz de pescuit ilegal și alte infracțiuni
Comentează

Polițiștii orașului Chișineu-Criș, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Chișineu-Criș, au documentat activitatea infracțională a trei persoane, de 35, 29 și 27 de ani, și a unui minor de 16 ani.

Din cercetări, a reieșit că, în perioada octombrie 2024- aprilie 2025, persoanele cercetate ar fi pescuit în râul Crișul Alb, pe raza localităților Vărșand și Pilu, fără autorizație, iar ulterior ar fi comercializat peștele. Cele două activități s-ar fi desfășurat fără respectarea normelor legale.

În urma documentării activității infracționale, în data de 9 aprilie 2025, au fost puse în executare 12 mandate de percheziție domiciliară, la tot atâtea locații din comuna Pilu, în urma cărora au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor, 4 bărci pneumatice, 2 juvelnice, 1 ridicător, 9 setci, 2 pompe pentru bărci, cu 4 vâsle, și un cântar. Au mai fost găsite și indisponibilizate 30 de kilograme de pește.

În baza probatoriului administrat, persoanele cercetate au fost reținute pentru 24 de ore, pentru infracțiuni din sfera braconajului piscicol și comerț ilegal de resurse acvatice vii, fără drept.

Galerie foto (3)


Scrie un comentariu

trimite