Succes într-un final electrizant: Unirea Tărlungeni - UTA 2-4

UTA a trecut de la agonie la extaz în câteva rânduri azi la Ştefăneşti. De două ori a condus Tărlungeniul,de fiecare dată arădenii egalând. Plus un final electrizant, care a adus al 2-lea succes la rând alb-roşilor cu Laurenţiu Roşu pe bancă.

Unirea a deschis scorul în minutul 9, atunci când Tigoianu, scăpat de sub marcaj de Gligor, a înscris cu capul din şase metri, în urma unei centrări a lui Braga. UTA a egalat în minutul 21, în urma unei faze făcute de Strătilă şi finalizate de Copil, care a înscris din 7 metri, după o respingere a portarului. În minutul 30 o cădere în careu a lui Vasile Mihai, după un duel cu Manea a dus la acordarea unui penalty contestabil. Pătraşcu a transformat impecabil şi era 2-1. Arădenii nu au acuzat nici de această dată şocul şi peste două minute au reuşit egalarea, Manea marcând cu capul din 8 metri, în urma unei lovituri libere executate de Copil, 2-2 la pauză.

Repriza a doua a fost mai puţin spectaculoasă. Până în minutul 88, atunci când Andor a fost găsit nemarcat în careu, şutul său a fost deviat până la Adrian Petre, care din 6 metri, cu toată poarta în faţă, nu avea cum să rateze. În prelungiri, UTA a mai lovit o dată pe contraatac, Sorin Strătilă fiind faultat clar în careu de Gudea. Penalty-ul a fost transformat de Chindriş şi UTA câştigă cu 4-2 la Ştefăneşti.

UTA: Bg. Miron – Polgar, Al. Manea, Gligor, Filaret (Burlă 59′) – Strătilă, Jorza (Chindriş 64′), Tănase, Copil (Andor 76′) – Ad.Petre, Curtuiuş.