Vremea Romania, Arad 31°C

Stiri Arad

Meciuri echilibrate în primul tur al tabloului principal de la ITF Arad

Două dintre favoritele ediției a XIV-a a Trofeului „Ilie Năstase” la tenis feminin au părăsit, marți, competiția cu premii de 15.000 de dolari. Japoneza Satsuki Takamura (favorita 3) a cedat, după două ore și 5 minute, cu basarabeanca Anastasia Vdovenco, scor 6-7(5), 6-2, iar Gabriela Duca (fav. 7) a fost depășită, după un meci de trei ore și trei minute (!), scor 6-7(3), 7-5, 5-7 cu Izabela Novac.

Meciuri echilibrate în primul tur al tabloului principal de la ITF Arad
Comentează 0

Tot un meci lung au oferit cehoaica Aneta Laboutkova și Nicole Tătăruș, două ore și 10 minute, tricolora impunându-se cu scorul de de 2-6, 6-4, 6-4. În alte jocuri: I. Gașpar vs. A. Pirok (Ungaria) 6-7(4), 2-6 și N. Berberovic (Bosnia-Herțegovina; fav. 6) vs. T. Jaruskova (Slovacia) 6-1, 6-1.

De remarcat că pe tabloul principal sunt prezente 16 tenismene din România, vedetele fiind: Andreea Mitu (fostă jucătoare de Top 100; campioană la ITF Arad în 2011, în proba de dublu), Elena Cadar (principala favorită), Georgia Crăciun, Ioana Roșca sau Alexandra Damaschin, recenta câștigătoare a unui turneu în Finlanda, dar și bosniaca Nefisa Berberovic.

Triumf arădean la dublu
În proba de dublu a turneului de la Activ Club, tenismenele arădene Anda Ghinga și Iulia Marko au câștigat confruntarea cu perechea Claudia Cianci / S. Takamura (Portugalia/Japonia), scor 6-3, 6-4, după o oră și 16 minute de joc. Următoarele adversare sunt favoritele 3, bosniaca Berberovic și N. Tătăruș.

 

Programul zilei de miercuri

Terenul central
- ora 10.00
A. Velcea (WC) vs. K. Miletic (Serbia; Q)
A. Stăiculescu vs. A. Ghinga (WC)
- nu înainte de ora 16.00
A. Mitu (8) vs. O. Corneanu (WC)
H. Berberovic/N. Tătăruș (Bonia-Herțegovina/România; 3) vs. A. Ghinga/I. Marko
Terenul 1
- ora 10.00
C. Ene (5) vs. A. Sebrek (Serbia; Q)
A. Petric (WC) vs. G. Crăciun (2)
- nu înainte de ora 14.00
M. Husarova (Slovacia; Q) vs. J. Bojovic (Serbia; Q)
- nu înainte de ora 16.00
L. Nagymihaly/I. Novac (Ungaria/România) vs. G. Duca/A. Laboutkova (România/Cehia; 4)
Terenul 3
I. Roșca (6) vs. C. Hristea
C. Argylean (Ungaria) vs A. Damaschin
- nu înainte de ora 14.00
E. Cadar (1) vs. A. Gal (Slovenia; Q)
- nu înainte de ora 16.00
C. Ene/I. Roșca (1) vs. M. Negoiță/A. Stăiculescu
O. Corneanu/A. Velcea vs. I. Gașpar/C. Hristea
Terenul 4
- ora 10.00
V. Surova (Slovacia; Q) vs. L. Nagymihaly (Ungaria)
A. La Cava (Italia; Q) vs. V. Karvouni (Grecia; Q)
De remarcat că intrarea spectatorilor este liberă, cel mai fidel urmând a primi un premiu din partea campioanei en-titre, Gabriela Ruse.

Dan Lazăr, ofițer de presă ITF Arad

Articole asemanatoare

Scrie un comentariu

trimite

Inchide