Meci fără istoric

Piros Security Lioness -CSS Târgoviște 5-0

Echipa oaspete a sosit la Arad cu un lot de jucătoare foarte tinere, dar profesorul Dan Cuedan, antrenorul ” leoaicelor” arădene a pregătit în mod serios partida, mai ales că avea nevoie de refacerea golaverajului după înfrângerea din meciul restanță cu Olimpia Cluj.

Elevele lui au înțeles acest lucru și au ținut piciorul pe accelerație pe toată perioada jocului. Astfel, în minutul 8, Andreea Balaș deschide scorul , ca peste 4 minute , Carla Kluger să facă 2-0.

Sarabanda golurilor a continuat , așa că, în minutul 16 Melisa Olariu înscrie cel de-al treilea gol .

Puține emoții la singura acțiune mai periculoasă a oaspetelor s-a derulat în minutul 19, când jucătoarea târgovișteană, Alexandra Sfiea scapă singură cu portarul celor de la Piros Security, dar de teama portarului egiptean Maha, Sfiea nu reușește să finalizeze..

La pauză se intră în vestiare cu 4-0 pentru gazde, cel de-al patrulea gol fiind opera Melisei Bozian.

În timpul pauzei, președintele Pavel Piroș îmi spune: ”Șapte -zero va fi scorul final”.

N-a fost să fie. Doar un singur gol au mai reușit să marcheze arădencele, în minutul 55 prin Salwa Mansour. Tot Salwa a mai avut posibilitatea să înscrie dintr-un penalty, în minutul 78, însă șutul acesteia , foarte slab, a fost intuit de portarul oaspete, Mihaela Nicolae, așa că scorul final a rămas 5-0

Cu acest scor, Piros Security Lioness urcă pe locul 5 în clasament, iar miercuri se va deplasa la Timișoara unde va întâlni echipa Politehnica într-un meci de Cupa României.

Apoi, sâmbătă, elevele lui Dan Cuedan se vor deplasa la Comloș, unde vor da piept cu echipa reșițeană Banat Girls, iar în ultima etapă ,la Arad , să primească vizita Universității Alexandria.

Cei trei arbitrii: Claudiu Gaitin ,Alexandru Gherman și Marius Talpoș (toți din Timişoara) au condus următoarele echipe:

Piroș Security: Maha – Cauni, Șuveț, A. Ion, Tomescu – Bălaș, Bozian, Kugler, Prunar (68 Jarnea) – Salwa Mansour, Olariu (46 Vanu). Antrenor: Dan Cuedan.

Târgoviște: Nicolae (46 Roman) – Gagiu, Ionescu, Tudor, Anton, Nedelcu, Rădoi, Istrate, Sfiea, Enache, Dinu (46 Melinte). Antrenor: Mihai Tătăranu.