Două persoane reținute în urma perchezițiilor de ieri (FOTO)
Doi bărbați au fost reținuți ca urmare a perchezițiilor de ieri.

În urma celor 28 de percheziții desfășurate în dimineața zilei de 6 aprilie 2025, în județul Arad, într-un dosar penal în care se cercetează săvârșirea infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și munițiilor și braconaj cinegetic, polițiștii au ridicat, în vederea confiscării, 14 arme letale, deținute ilegal, 2 țevi de armă letală, 3 dispozitive de vedere pe timp de noapte, 2.860 de cartușe de diferite calibre, componente de arme, matrițe și prese pentru confecționarea de muniție artizanală, 500 de grame de pulbere pentru confecționarea de muniție, cuțite de vânătoare și alte bunuri și obiecte susceptibile a fi utilizate pentru braconaj, o capcană pentru animale sălbatice, 243 de trofee provenite de la animale sălbatice, 81 de kilograme de carne de vânat și produse procesate, precum și alte obiecte și bunuri cu valoare probatorie.
De asemenea, polițiștii au identificat un animal sălbatic, specia căprior, în captivitate, care a fost predat Ocolului Silvic Gurahonț, în vederea reintegrării în habitatul său natural.
Până în acest moment, au fost reținuți doi bărbați, în urma administrării probatoriului urmând a fi luate și alte măsuri, dacă se impun.
Cercetările sunt continuate de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Gurahonț.