S-au salvat: Olimpia Satu Mare - Şoimii Pâncota 1-1

Cum nu au profitat de rotunjire a punctajului înainte de play-off, pâncotanii aveau nevoie de un singur punct la Satu Mare pentru a se salva matematic şi de la baraj. Iar elevii lui Zsolt Muzsnay au reuşit remiza, după un meci greu.

Veteranul Irimia avea să fie eroul şoimilor în prima jumătate de oră, după care gazdele vor deschide scorul (min. 36) după un penalty provocat de Suciu şi transformat de Buhăescu. La 15 minute de la reluare Dragalina profită de o neînţelegere a fundaşilor Olimpiei, interceptează în careu şi marchează din colţul careului de 6 metri, 1-1. Irimia mai intervine o dată salvator, după cre Ion este aproape de golul 2. Gazdele rămân în inferioritate cu 10 minute înainte de final, iar în prelungiri cer un penalty pe care însă nu îl primesc. Ion vede direct roşu după un fault dur, însă asta nu schimbă cu nimic datele problemei. Şoimii Pâncota scoate un punct mare, care păstrează trupa din Podgorie, pentru încă un sezon în liga secundă.

Pîncota: Irimia – Dan, Suciu, Dubeștean, Siminic – Pavel – Gîlcă, Issa, Dragalina, Pirtea (Vasi) – Al. Mihai (M. Ion)