Înotătorul David Popovici reuşeşte dubla şi intră în ISTORIE: campion mondial şi la 200 de metri, şi la 100 de metri liber

Înotătorul român David Popovici a câştigat o nouă medalie de aur la Campionatul Mondial de Nataţie de la Budapesta. Asta, după ce zilele trecute a câştigat aurul la 200 de metri liber, devenind primul dublu campion mondial al nataţiei româneşti.

La doar 17 ani, Popovici a câştigat în această seară medalia de aur la 100 de metri liber, cea mai spectaculoasă probă din nataţie, la finalul cursei acesta reuşind un timp de 47,58 de secunde.

Românul este cel de al doilea înotător din istorie, care a luat medaliile de aur la 200 de metri şi 100 de metri, după americanul Jim Montgomery, care a reuşit această performanţă în 1973, la prima ediție a Campionatului Mondial, desfășurată atunci la Belgrad.

Sursa foto: eurosport.ro