Un Mureş mai limpede ca Someşul: Universitatea Cluj - FCC ICIM Arad 81-86

Fetele de la FCC ICIM Arad au trecut repede peste dezamăgirea din preajma Crăciunului, când s-au văzut învinse de o mult
mai solidă campioană, Sepsi Sf. Gheorghe. Iar azi, cu aproape 70 de ore înainte de trecerea în noul an, au reuşit să obţină un succes la Cluj, rezultat care poate cântări greu în economia campionatului, câtă vreme, înaintea duelului cele 2 echipe erau la egaloitate de puncte. Un joc pe Someş echilibrat, cu un plus pentru gazde doar în sfertul 3, dominat copios. Dar, în rest Aradul a arătat ca o echipă, toate marcatoarele trupei lui Bulj (care şi-a aşezat bine elevele în planul tactic) înscriind minim 10 puncte.

Un prim sfert pe muchie de cuţit, urmat apoi de 10 minute cu Wingate, Tavic şi surpriza plăcută Ferenczi la timonă, iar la jumătatea disputei FCC ICIM era în avantaj de 10 puncte, Au urmat apoi o cădere inexplicabilă, ce putea să coste echipa oaspete, Clujul revenind la timonă datorită punctelor marcate de la distanţă, principale reaizatoare fiind Vorpahl şi fostul fundaş al Aradului, Samburska. Plus un procentaj perfect la libere.

Însă, în ultimul sfert, de la 76-68 (minutul 32) arădencele îşi dau seama că ar putea pierde din mână un meci ce le este la...îndemână, cu o echipă a Clujului mult prea ridicată în slăvi. Hadzovic dă semnalul, iar cu 5 minute rămase de joc Aradul revine în avantaj, 76-77. De aici, cu Coker în zi de graţie, cu Poole alături, cu o apărare impenetrabilă (doar 10 puncte primite!) şi cu o triplă care îngheaţă sala din Cluj a pivotului Nagy, echipa de pe Mureş îşi asigură un succes care ţine să întărească ideea că startul slab de sezon a fost totuşi o întâmplare nefericită.

Final de an fericit pentru FCC ICIM Arad şi suporterii săi, în aşteptarea revanşei cu o echipă a Timişoarei aflată pe un loc neaşteptat de bun.

Universitatea Cluj - FCC ICIM Arad 81-86 (19-19, 18-28, 34-19, 10-20)

Cluj: Thompson 19, Vorpahl 17 (4x3), Kalusic 14 (1x3), Taylor 12 (2x3), Ghizilă 11 (1x3), Samburska 6 (2x3), Părău 2. A
mai jucat: Voica

Arad: Coker 16, Wingate 13, Hadzovic 13, Tavic 12 (1x3), Ferenczi 11 (1x3), Poole 11 (3x3), Nagy 10 (1x3). Au mai jucat: