Succes necesar ca aerul: Univ Goldiş ICIM Arad - Olimpia Braşov 80-70

Olimpia Braşov este, în acest sezon, o echipă pe care "dacă nu o laşi să moară, nu te lasă să trăieşti". Capacităţile echipei de sub Tâmpa le-am vîzut în amicalul disputat la Arad cu puţin timp în urmă, plus un parcurs bun în campionat. Aradul venea la meci cu moralul jos de tot, după eşecul dureros de la Târgovişte. Iar Braşovul nu avea ce pierde.

Comentează 1

Astfel că primul sfert a fost unul echilibrat. Ba chiar Braşovul a condus şi cu 23-19. Fetele lui Araujo au reacţionat prompt, şi pe mâna lui McCarthy, Hadzovic şi Stoenescu, aveau avantaj minim după 10 minute. În sfertul 2 s-a mers cap la cap până în minutul 14 (30-30). De aici, cu Gill în prim-plan, Aradul a mai primit doar 6 puncte şi a marcat 17, pentru o diferenţă lejeră la pauză.

Se repetă oarecum scenariul din Chindie. Aradul se duce la 51-38, însă pierde vizibil teren în ultimele 4 minute, când Bartee, Pesovic, Irimia şi Sharp readuc Braşovul pe linia de plutire, şi înaintea ultimului sfert gazdele mai aveau un plus de doar 6 puncte, 61-55. De data asta însă fetele portughezului nu mai fac greşelile de la Târgovişte. Karakasevic strânge din dinţi şi recuperează tot, la fel ca Dyer şi Reid, Hadzovic, Stoenescu şi Gill marchează când trebuie, şi apărarea merge un pic mai bine.

Iar victoria vine ca ca normal. Un succes care era necesar Aradului, într-un sezon în care orice e posibil.

Univ Goldiş ICIM Arad - Olimpia Braşov 80-70 (26-25, 21-11, 14-19, 19-15)

Arad: Stoenescu 17 (3x3), Hadzovic 16 (2x3), Gill 14, McCarthy 13 (1x3), Reid 10, Dyer 4, Karakasevic 3, Laza 3

Braşov: Irimia 19, Pesovic 17 (2x3), Sharpe 16 (2X3), Bartee 14 (2x3), Ardelean 4. Au mai jucat: Ferariu, Mitic.