La adăpostul fulgilor de nea: UTA - Chindia Târgovişte 2-1

Prima zăpadă a iernii aşternută la Arad a adus trei puncte mari de tot în visteria săracă a UTA-ei. Şi nu în faţa oricui, ci a unui adversar redutabil, care pierde la Şiria un tempo în drumul spre promovare, Chindia Târgovişte. Adevărat e că terenul a fost unul aproape imposbil datorită condiţiilor meteo, dar ambele formaţii au evoluat pe aceeaşi suprafaţă, arădenii fiind mai inspiraţi. În minutul 14 Ispas şi-a introdus mingea în poartă, după o recentrare cu capul, în 6 metri, a lui Hlistei şi UTA era în avantaj. Unul care a durat până în minutul 60, atunci când Svedkauskas a scăpat pe sub el mingea expediată din lovitură liberă de Honciu, 1-1. UTA a revenit în atac, reuşind în minutul 66 golul ce avea să se dovedească decisiv: Daniel Florea a marcat din unghi, cu un şut din careu, la colţul scurt, care l-a păcălit pe Popescu. Până la final elevii lui Todea au gestionând avantajul, pentru un succes la ultimul meci al anului pe propriul teren.

UTA: Svedkauskas – Polgar, Scutaru, Filaret, Dinculescu – Păcurar (87 Prună), Tănase, Jorza, Hlistei (90+2 Asani) – Florea, Curtuiuş.