S-au blocat în Dealul Florilor: FC Baia Mare - UTA 2-0

UTA a ratat şansa de a trece pe primul loc al clasamentului. Azi, la Baia Mare arădenii au cedat în faţa unei contracandidate la primul loc.

Şi asta chiar dacă după 3 minute de la start Curtuiuş este faultat în careu, dar Strătilă execută slab penaltyul, potarul gazdelor reuşind să apere. Băimărenii încep să domine, Manea reuşind în câteva rânduri să rezolve situaţii delicate în defensiva alb-roşilor. În minutul 41 Baia Mare deschide scorul, prin Balaure, trimite în plasă cu capul din 5 metri, nemarcat, după o centrare de pe dreapta a lui Codoban. Final de primă repriză cu Man care ratează de pun întâlnirea cu mingea în careul mic, după centrarea lui Strătilă. Partea secundă este săracă în faze clare de poartă. Arădenii încearcă să pună în pericol poarte gazdelor, dar o fac steril, şi fără substanţă. În plus Miron este la post la puţinele şarje ofensive al băimărenilor. Ultimele secunde aveau să fie fatale pentru UTA. Balaure a pătruns în careu, a tras din apropiere, Miron a respins până la Vasile Pop, care a marcat cu latul din 5 metri, 2-0. Rezultat final negativ pentru UTA care nu a arătat foarte multe în Dalul Florilor.

UTA: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Gligor – Strătilă (Rus), Chindriș,  Tănase (Vlad), Copil (Burlă) – Curtuiuș, Man.