Rugbyștii arădeni ,victorie în ultima partidă disputată pe teren propriu în acest sezon

C.S. Universitatea Arad -  CSM Suceava 21-19

Final spectaculos pe terenul din Sînicolau Mic, în această dimineață la  ultimul meci disputat pe teren propriu de  echipa antrenată de Marian Grindei.

”Verzii”, adică arădenii , au început bine partida .înscriind un eseu prin Marian Grindei și transformarea lui Szucs, intrând la pauză cu avanaj de 7-0 . Jocul simplu și direct al  ” universitarilor” a continuat și-n primele minute ale celei de-a doua reprize, însă mai bine pregătiți fizic, sucevenii au revenit periculos facând ca rezultatul să le fie favorabil cu 2 minute înainte de finalul partidei. În acest interval de două minute, miracolul s-a-nfăptuit, iar băeitii lui Grindei  au întors rezultatul la 21-9 pentru ei, prin lovitura de pedeapsă la ultima fază a meciului , a excelentului Szucs.

Nu am jucat strălucit, dar cea care a învins astăzi a fost voința noastră , mult mai mare decât cea a adversarilor”, a declarat la finalul partidei unul dintre cei mai buni jucători ai Universității, Florin Maxim.

Ultimul meci al rugbystilor arădeni din acest sezon va avea loc sâmbăta viitoare , în deplasare la Constanța.