Punct final la Triatlonul Aradului 2015

Sâmbătă 24 octombrie 2015, a avut loc cea de-a doua ediţie a Triatlonului Aradului. Competiţia sportivă a fost compusă din probe de ciclism, alergare şi înot, locul de desfăşurare fiind parcul Europa şi bazinul olimpic „Delfinul”. Pentru prima oară s-a desfăşurat şi cursa Aquatlonul Aradului. Evenimentul a fost compus din 3 curse:
 - Triatlonul Multisport indiviudual şi stafetă, cu ciclism - 10 km, alergare - 5 km și înot - 400m;
 - Aquatlonul Aradului: alergare – 6 km și înot 400 m;
 - Cros - 2 Km.

Probele Triatlonul Multisport şi Aquatlonul Aradului au putut fi parcurse atât individual cât şi în ştafetă iar crosul de 2 km doar individual.

La Triatlonul Aradului – Feminin podiumul a fost compus din Todoran Renata (locul I), Miazga Diana (locul II), şi Teleky Beata (locul III). La categoria masculin, primii clasaţi au fost: Tiberiu Purcari (locul I), Gazdik Daniel (locul II) şi Filippo Bensi, voluntar din Italia, în cadrul Clubului  Sportiv Experienţa Multisport (locul III). La ştafetă, echipa câştigătoare a fost Experienţa Multisport Arad, formată din Herman Sorin, Schramco  Dan Mihai şi Voda Alexandru, locul al II-lea a a fost ocupat de către echipa Lucky Team, alcătuită din Barbat Coriolan şi Czibula Lucian, iar locul al III-lea a fost ocupat de către echipa Voinţa Mureşul Pecica cu  Petrişor Doru, Mircu Valentin şi Petrişor Patrick.

Pentru Aquatlon la individual clasamentul a arătat astfel: la masculin pe primul loc a fost Dorsonszky Laszlo, pe locul al II-lea Maghera Tiberiu, iar pe locul la III-lea a venit Valan Cristian. La feminin s-au impus Ţandără Florentina şi Eva Hochbauer.

Pentru ştafetă-aquatlon clasamentul a fost: echipa Experienţa Multisport Arad-2 formată din  Herman Sorin şi Schramco  Dan Mihai (locul I), echipa CJ, alcătuită din Stanio Jakub şi Feucht Clemens (locul II) şi echipa Cristi Team, formată din Mladin Cristian şi Pecican Cristian.

Cursa de 2 km a adus 130 de participanți la start iar câștigători la masculin au fost Vasalas Valentin-Marian, Halos Andrei-Alexandru și Panainte Mihai Adrian în timp ce la feminin pe primele locuri au ajuns Ghinga Olga- Iulia, Spinean Diana și Burtea Raluca.

Anul acesta coordonatoarea evenimentului a fost Cristina Nistor iar responsabilul de traseu Dorin Constantin. Echipa de secretariat a fost îndrumată de către Andreea Vesa în timp ce Roxana Tomoș s-a ocupat de coordonarea unei echipe formată din peste 70 de voluntari.

TRIATLONUL ARADULUI este un eveniment inițiat în anul 2014 de către Sorin-Victor Roman și organizat anul acesta de către Clubul Sportiv Experienţa Multisport, Primăria Municipiului Arad, Centrul Municipal de Cultura Arad, Consiliul Judetean Arad și Centrul Cultural Judetean Arad. Partenerii evenimentului au fost: Asociaţia Millennium Center, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Arad, Century Bike, PURE HEALTH&FITNESS, Universitatea Aurel Vlaicu, Universitatea de Vest Vasile Goldis și Lexus Publicitate.

Alături de celelalte evenimente sportive organizate de către Experiența Multisport și Triatlonul Aradului și-a propus promovarea unei educaţii pentru sănătate prin încurajarea practicării alergării, înotului şi ciclismului de către amatori.