One (Dennis) MAN show: UTA - Dacia Unirea Brăila 3-0

UTA a obţinut prima victorie stagională internă mai uşor decât se anticipa. E adevărat că brăilenii au început mai tare, cu câte o ocazie importantă la 0-0 şi 1-0, dar per ansamblu arădenii au fost superiori la toate capitolele. Cu cireaşa de pe tor numită Dennis Man, tânărul mijlocaş arădean reuind un hattrick de efect. A deschis scorul în minutul 21 când a reluat cu capul, la colţul lung, mingea trimisă excelent din lovitură liberă de Burlă. Apoi la două minute de la reluare, marcând cu capul din şase metri, după o centrare de pe dreapta, ca la carte, a lui Strătilă. După exact o oră de joc, Man a făcut hatrick-ul, tot cu o lovitură de cap şi tot după o centrare, a doua venită din partea activului Burlă. Man putea înscrie chiar al patrulea său gol în minutul 69, mingea trimisă din nou cu capul lovind transversala, la capătul unei centrări venite de la Strătilă. 3 puncte care trimit UTA pe locul secund, îniantea duelului de la Reşiţa, care, cel puţin pe hârtie, nu poate fi ratat de trupa lui Roland Nagy.

UTA: Miron – David, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (73 Stahl), Chindriș, Tănase, Andor (59 Copil) – Man (82 Vlad) – Curtuiuș.