O palmă pe obraz încă din prima etapă: Phoenix Galaţi - Univ Goldiş ICIM Arad 77-75

Univ Goldiş ICIM Arad părea a fi un team deja competitv după cele întâmplate în amicale şi în dubla din Cupa României. Din păcate primul meci din Liga Naţională a fost un fiasco total pentru fetele lui Jose Araujo.

Cu excepţia sfertul 3 de la Galaţi, arădencele au jucat neaşteptat de slab în defensivă. Poate şi pentru că gazdele, mai motivate, au ştiut ce aveau de făcut, şi au şi pus în practică. Într-o rundă în care Sepsi a dat o adevărată lecţie de baschet, umilind Alba Iulia, eşecul Aradului la Galaţi pică rău de tot.

Cu McKenzie, Walter si Frost, Galaţiul a făcut legea în prima jumătate. Avea 26-18 după primul sfert, şi 46-37 la jumătatea întâlnirii. A urmat un sfert 3 excelent al arădencelor, pe mâna lui McCarthy Reid şi Hadzovic, iar tabela se răsturna, 56-59. Lucruirle păreau că merg bine. Până în ultima parte a sfertului 4. Când din nou arădencele se calcă pe picioare în apărare, le tremură mâna în atac, în timp ce celor 3 gălăţence amintite mai sus li se alătură la eficienţă Filip şi Rochel, şi finalul devine dramatic. Cu 1 minut înainte de final era 73-75. Dar Aradul nu ştie să gestioneze 60 de secunde, şi Filip are onoarea de a încehia meciul cu o victorie, un pic neaşteptată.

Debut cu stângul în LNBF pentru Univ Goldiş ICIM, care a rămas cu impresia lăsată până azi, şi cu ceea ce a tot pus Jose Araujo de la începutul pregătirilor: "Mai avem de muncă".

Phoenix Galaţi - Univ Goldiş ICIM Arad 77-75 (26-18, 20-19, 10-22, 21-16)

Galaţi: McKenzie 24 (1x2), Walter 15, Frost 15 (3x3), Filip 9 (1x3), Rochel 8, Demeter 4, Creţu 2.

Arad: McCarthy 20, Reid 15, Hadzovic 12 (2x3), Stoenescu 9 (3x3), Dyer 6, Karakasevic 6, Laza 5, Gill 2.