Înotătorii Masters ai CSM Arad, medaliaţi la ,,Cupa Dunării”

Înotătorii Masters ai CSM Arad, medaliaţi la  ,,Cupa Dunării”

În data de 22 şi 23 aprilie a avut loc, la Hódmezővásárhely, Concursul Internaţional de Înot Masters ,,Cupa Dunării” - ediţia a III a. A fost al doilea concurs la care au participat reprezentanţii CSM Arad, singurul club arădean afiliat cu secţie de înot Masters la Federaţia Româna de Înot şi Pentatlon Modern.

La start s-au prezentat peste 400 de sportivi din Serbia,Ungaria, Austria şi România, majoritatea dintre ei obţinand timpi mai buni decat timpii aferenţi baremelor de calificare la Campionatul Mondial de Înot Masters Budapesta 2017.

Arădenii Romeo Damian, Norbert Rusu, Mladin Cristian şi Pintican Cristian au scos din apă 4 medalii. Astfel, Romeo Damian a obţinut medalia de bronz la 800 m liber iar Pintican Cristian a obţinut medalie de bronz la 100 m spate şi medalia de argint la probele de 50 m spate şi 100 m liber. Rezultate meritorii au obţinut Norbert Rusu clasandu-se pe locul 5 la proba de 100 m spate şi Mladin Cristian două locuri 5 la 100 m spate şi 200 m bras.