Greu de digerat: Naţional Sebiş - Performanţa Ighiu 2-3

Naţional Sebiş a suferit primul eşec de când Adrian Neaga a preluat echipa. Unul greu de digerat, pe teren propriu, şi în faţa unei echipe care visează şi ea la promovare.

Oaspeţii aveau să deschidă scorul după 10 minute de la start, pasa greşită a lui Petrovici fiind speculată de Fetiţa, 0-1. După o perioadă bună pentru cei de la Ighiu, în minutul 29 Radu a centrat de pe dreapta din 16 metri, Velici a înscris cu capul din 8 metri, 1-1. Gazdele se bucură doar 2 minute, pentru că David a făcut 1-2. Final de primă repriză la Sebiş, cu Velici ratând şansa lui 2-2.

Rezultat care avea să se înregistreze totuşi după 5 minute de la revenirea de la cabine, Chercheș a centrat în careu, Turuș a făcut henț și centralul a dictat penalty. Velici a trimis în colțul opus celuia în care s-a aruncat portarul advers și e din nou egalitate. Velici şi Keita respectiv David au ratat golul 3. Final încins de meci, Velici cere penalty, dar nu primeşte, în timp ce pentru Ighiu, Szekely trimite puţin pe lângă poarta gazdelor. Şi totul se prăbuşeşte în al 2-lea minut de prelungiri, când Negoescu l-a faultat în careu pe Fetița, care a și marcat de la punctul cu var: 2-3. Eşec ce pune piedică Sebişului în drumul spre pro,ovare, într-o etaă în care liderul ASU Poli pierde la Cugir.

Sebiș: Bujor - Rosenblum, Petrovici (Neacşu), Stupu, Cherecheș - Radu (Oprea), Avramescu, Mihuța (Negoescu), Susan (Rus) - Keita, Velici.