EURO 2016, ziua a 7-a: Cocoşii - specialiştii finalului; ruşii - defazaţi

Rusia - Slovacia 1-2 (Glushakov 80 / Weiss 32, Hamsik 45+1)

Hamsik a deschis seria ocaziilor într-un meci în care cele 3 puncte erau vitale pentru ambele formaţii. Şi, după ce Smolov trage milimetric pe lângă poarta slovacă, Hamsik dă o pasă genială, de 30 de metri, Weiss scapă pe stânga, ridiculizează doi fundaşi adverşi şi finalizează la colţul lung, fără şanse pentru Akinfeev, 1-0. Şi dacă "zbornaya" nu ştie să gestioneze atacurile, în prelungirile primei reprize Weiss bate scurt un corner, paseză la Hamsik al cărui şut violent la colţul lung, cu dreptul, intră în poartă, 2-0. Ruşii gestionează prost şi repriza secundă, dar au meritul de a fi redus din diferenţă: Shatov a centrat din stânga, Glushakov, fotbalistul introdus la pauză, a reluat cu capul şi a redus diferenţa. Ultimele 10 minute au scos în evidenţă disperarea Rusiei, care însă nu mai poate face nimic şi slovacii egalează Ţara Galilor la puncte.

Rusia: Akinfeev - Smolnikov, V.Berezutski, Ignashevich, Schennikov - Kokorin (Shirokov 76), Golovin (Mamaev 46), Neustadter (Glushakov 46), Smolov - Shatov - Dzyuba

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan - Mak (Duris 80), Kucka, Pecovsky, Hamsik, Weiss (Svento 72) - Duda (Nemec 67)
......................................................

Franţa - Albania 2-0 (Griezmann 90, Payet 90+5)

Francezii au avut din nou un final magnific, pentru a trece deja în optimi. O primă repriză tristă, fără ocazii mari la cele 2 porţi. De la cabine albanezii ies mai tupeişti, şi devierea lui Sagna loveşte bara, francezii fiind aproape de autogol!!! Şocant, dar francezii au primul şut pe poarta abia după 70 de minute de la start, Giroud egalând situaia la bare. Payet începe să iasă la rampă. În ultimul minut de joc vine descătuşarea cocoşilor: fundaşul central Rami centrează, Griezmann reia cu capul, 1-0. Reduta albaneză cade definitiv: Payet face 2-0 cu un şut la colţul lung. Succes francez după un meci modest, iar România are nevoie de toate punctele cu Albania pentru a visa la optimi.

Franţa: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Matuidi,   Kante - Coman (Griezmann 68), Payet, Martial (Pogba 46) - Giroud (Gignac 77)

Albania: Berisha - Hysaj, Ajeti (Veseli 85), Mavraj, Agolli -   Kukeli (T. Xhaka 74) - Lila (Roshi 71),   Abrashi, Memushaj, Lenjani - Sadiku
.........................................................