Erori defensive decisive: CS Mioveni - UTA 2-0

Cu 5 absenţe de bază în lot, UTA s-a întors cu mâna goală de la Mioveni.

Gazdele au dominat uşor începutul de meci, dar atacurile argeşenilor au fost palide. Prima ocazie importantă i-a aparţinut lui Biceanu care a trimis în bara porţii arădene (min. 21). Miron e la post la şutul lui Popa, după care UTA iroseşte prima şansă cu adevărat importantă după o jumătate de oră, prin Rus. Final alb al unei prime reprize destul de echilibrată şi alertă pe alocuri.

La 8 minute de la reluare Ayza marchează de la 5 metri la o eroare mare a lui Polgar, 1-0. UTA forţează, dar acţiunile sunt lipsite de sare şi piper. Ayza rămâne coşmar pentru alb-roşii, şi după o ratare din pozţie foarte bună, atacantul gazdelor loveşte în minutul 76, din 11 metri, după ce scapă de marcaj. Copil are golul de onoare în bocanc, pe final, însă nimic nu se scumbă şi UTA ratează o şansă nesperată.

UTA: Miron – Polgar, Manea, Gligor, Burlă – Man, Sorian (Vlad), Jorza (Tănase), Copil – Szekely (Petre), Rus.