Debut cu eşec pentru rugbyştii de la CSUAV Arad în noul sezon al Cupei României

Primul meci oficial în 2016 pentru rugbyştii de la CSUAV Arad a coincis şi primul eşec.

La Buzău arădenii lui Marian Gridnei au jucat în grupa roşie a Cupei României. Gazdele s-au impus la final cu 20-5, în urma a 3 încercări şi o lovitură de pedeapsă, în timp ce CSUAV s-a mulţumit cu un eeseu plus transformare. Din grupa Aradului mai fac parte Ştiinţa Petroşani şi CS Mănăştur. Eşecul nu trebuie privit critic, câtă vreme antrenorul Maian Grindei declara înaintea începerii competiţiei: "Vedem aceste meciuri ca un bun prilej de a ne pregăti pentru campionatul ce va începe destul de târziu, pe 1 octombrie. Nu ne interesează calificarea în sferturi, sunt simple meciuri de verificare pentru noi în care să ne închegăm ca echipă".

CSUAV joacă la Cluj pe 26 martie, iar în etapa a treia, pe 2 aprilie, „studenții” întâlnesc pe teren propriu cu Ştiinţa Petroşani. Vor urma apoi partidele retur, prima clasată calificându-se la meciul de baraj pentru pătrunderea în sferturile de finală ale competiţiei, alături de formațiile din Surperligă.