Alb-roşii redevin lideri: UTA - Universitatea Cluj 1-0

UTA a revenit pe primul loc o dată cu acest sfârşit de săptămână. Alb-roşii nu au avut un meci uşor cu Universitatea Cluj, dar s-au impus până la urmă.

Primele 25 de minute clujenii au fost mai activi în preajma careului arădean, având chiar şi o bară, prima ocazie a UTA-ei fiind semnată de Rus, după o jumătate de oră de joc. Final de primă repriză cu UTA în prim-plan, iar în minutele de prelungiri Rus șutează senzațional cu dreptul de la 18 metri lateral stânga la colțul lung al lui Niczuly, sub transversală. UTA conduce la pauză cu 1-0. Acelaşi jucător este cel mai activ om din tabăra gazdelor şi ân partea secundă, el incercând poarta clujeană în diferite moduri, dar fără efect. Studenţii Clujului forţează egalarea pe final de joc, însă apărarea arădeană rezistă. Jorza poate mări avansul, dar iroseşte o bună şansă. Final de joc cu o victorie preţioasă a UTA-ei, înainte de deplasarea de miercuri, de la Mioveni.

UTA: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Burlă  – Strătilă (Man), Chindriș, Jorza, Hlistei (Szekely)  – Rus, Curtuiuș (Vlad).