Acuzaţii DURE în fotbalul românesc: „Antrenorul ne-a spus SĂ PIERDEM cu 3-0! Conducerea ŞTIA, dar nu l-a demis!”

Mădălin Livan, 19 ani, fotbalist la FC Caransebeş, a povestit ce s-a întîmplat în etapa a 9-a din liga a doua, atunci cînd antrenorul le-a cerut jucătorilor să piardă meciul.

Tînărul fotbalist a explicat cum antrenorul italian al celor de la Caransebeș, Giovanni Pissano, le-a cerut elevilor săi, la pauza meciului cu Unirea Tărlungeni din etapa a 9-a din Liga a doua, să piardă cu scorul 0-3.

„Noi, jucătorii, am refuzat să pierdem cu 3-0 cum ni s-a spus la pauza meciului dintre Unirea Tărlungeni şi FC Caransebeş de către „marele” antrenor Giovanni Pisano, cu toate că ne ameninţase că dacă nu facem asta – pentru că el a pariat „mulţi, mulţi bani” – nu mai primim nici un ban şi clubul se desfiinţează. Meciul s-a terminat 1-1 şi chiar puteam învinge în ultimele minute. Aş vrea să vă gîndiţi că noi jucătorii nu am primit banii de 3-4 luni, unii chiar de mai mult timp.

Oficialii clubului din Caransebeș au aflat de ce ne-a cerut antrenorul abia după meciul cu Tărlungeni de la mai mulți jucători, dar nu l-au demis pe italian. Nu mai știu cînd a fost demis, dar cu siguranță nu după acea partidă. La următoarele meciuri, după ce se întîmplase treaba din jocul cu Tărlungeni, antrenorul se comporta cu noi ca și cum nimic nu s-ar fi întîmplat. După ce a fost demis nu ne-a salutat, nu ne-a zis nimic. A plecat pur și simplu”, a spus Mădălin Livan.

Sursa: fanatik.ro